Co je to blog? Základní průvodce

Co je to blog? Základní průvodce

Blogování existuje už léta a proniklo do všech oblastí internetu. Stále ale mnoho lidí nerozumí tomu, co je blog a jak může mít jeho čtení dopad na jejich životy.

Tato příručka si klade za cíl demystifikovat blogování pro ty z vás, kteří jsou úplní začátečníci. Pokryjeme přesně to, co je blog, základní struktury a dokonce i to, na kterých platformách můžete začít.

Pojďme se tedy seznámit se základy blogu.

Co je to blog?

Nejběžnější definice blogu je následující:

Pravidelně aktualizovaný web nebo webová stránka, obvykle vytvořená jednotlivcem nebo malou skupinou, která je napsána neformálním nebo konverzačním stylem.

Ale to vám neřekne, že blog je jako online deník s informacemi, které se objevují v obráceném chronologickém pořadí. Informace v blogu jsou obvykle psány v příspěvcích, což jsou aktualizace zveřejňované v určitých intervalech. Je to podobné, jako byste psali deník v intervalech.

Zábavný fakt: Blogy začaly jako zápisy do deníků, kde lidé sdíleli novinky o svém životě online.

Informace v příspěvcích na blogu se liší v závislosti na tom, o čem blog je, a tomu se budeme věnovat v další části.

Co děláte s blogem?

Co můžete dělat s blogem, je důležitá otázka. Vážnou odpovědí je, že s blogem můžete dělat téměř cokoli.

Blog může být:

 • Denní aktualizace o vašem životě
 • Pravidelné příspěvky o tématu, které vás zajímá
 • Pravidelné příklady vaší práce
 • Pohledy na konkrétní odvětví
 • Vzdělávací průvodci a výukové programy o jednom nebo více předmětech
 • Recenze produktu (případně zpeněžené partnerskými odkazy)

To, co děláte s blogem, je zcela založeno na vašich osobních preferencích. Někteří lidé rádi udržují svůj blog jako osobní zážitek. Zatímco jiní ji používají jako platformu pro růst své vlastní značky a výdělky.

Pokud jde o hlavní účel blogu, může to být místo, kde vás spojíme s určitou skupinou lidí nebo publika.

Blog může také zvýšit váš provoz a poslat lidi (zájemce) na váš web. Ještě důležitější je, že vám pomůže ukázat vaši autoritu v oblasti zájmu nebo výklenku a budovat vaši značku.

Jaký je rozdíl mezi blogem a webem?

Přetížení trychtýře a srovnání blogů a webových stránek Venngage
Příklad: Přetížení trychtýře vlevo (blog) a Venngage vpravo (web)

Někdy není snadné rozlišovat mezi blogem a webem. Zejména proto, že více firem integruje blogy do svých webových stránek, aby oslovilo více lidí. Navíc s příchodem chytřejších nástrojů pro navrhování mohou blogy vypadat podobně jako web a naopak.

Faktem však je, že blogy se liší od webů, protože potřebují časté aktualizace. Dobrým příkladem toho v praxi je blog o jídle, který zveřejňuje recepty na vaření. Nebo hudební blog, který zveřejňuje časté hudební recenze. Může to být dokonce firma, která zveřejňuje novinky o novinkách a vývoji v oboru.

Jde o to, že blogy podporují zapojení čtenářů. Lidé mohou (obvykle) komentovat, komunikovat a vyjadřovat své obavy, aby si ostatní mohli přečíst.

Blog je dynamický s mnoha pohyblivými částmi, které se často mění, zatímco web je statický. Obsah webu se zřídka mění a čtenáři nemají moc příležitostí k interakci.

Mezi prvky, které definují blog, patří mimo jiné:

 • Publikovat data
 • Kategorie a značky
 • Autor bylines
 • Komentáře čtenářů

Přesto statické webové stránky zřídka obsahují některý z těchto prvků. Pokud navštívíte web, nebude se to ze dne na den lišit. Ale blog bude mít vždy něco nového, co nabídne čtenářům (samozřejmě za předpokladu, že vlastníci zveřejní nový obsah).

Populární blogovací platformy

Jelikož mluvíme o tom, co je blog, je důležité diskutovat o blogovacích platformách. Chcete-li vytvořit blog, musíte se na ně podívat.

Platformy pro blogování jsou také známé jako Content Management Systems (CMS). Obvykle se jedná o software nebo služby, které používáte k publikování svého obsahu na internetu.

Mnoho z těchto platforem je zdarma k používání, zatímco za jiné musíte platit prémii. Zde jsou 4 nejoblíbenější platformy blogů, které se dnes používají.

WordPress

WordPress je jedním z nejpopulárnějších systémů pro správu obsahu používaných na celém světě. Navíc ovládá více než 30% webových stránek na internetu. WordPress lze používat dvěma způsoby;

com: nezisková blogovací služba hostovaná na serverech WordPress s prémiovým placeným upgradem pro další funkce. Obsah, který zde zveřejníte, je vlastnictvím platformy a možnosti zpeněžení jsou omezené.
org: bezplatná verze WordPressu s otevřeným zdrojovým kódem, kterou si můžete nainstalovat na své vlastní hostitelské servery, kde vlastníte 100% svého vlastního obsahu (hostovaného sami).

Vlastní hostování vlastního blogu WordPress je skvělá volba, pokud chcete mít plnou kontrolu nad celým vzhledem a výkonem svého blogu. S WordPress můžete publikovat téměř jakýkoli typ obsahu z textových příspěvků, videí, mp3 a mnohem více.

Existuje velký repertoár šablon, které můžete použít k přizpůsobení vzhledu vašeho blogu vašim čtenářům. Tito jsou také známí jako motivy a existuje spousta bezplatných motivů, které můžete použít.

WordPress má také tisíce pluginů, které jsou jako doplňky pro váš blog, které přidávají další funkce. Další informace naleznete v našem příspěvku o pluginech WordPress, které musíte mít.

Duch

Duch je nezisková platforma pro blogování s otevřeným zdrojovým kódem, jejímž cílem je podpora blogů a online časopisů. Jedná se o platformu zaměřenou na text s menšími funkcemi pro vytváření komplikovaných webů. Představte si Ghost jako lehčí a jednodušší alternativu WordPressu.

Abyste mohli Ghost používat, musíte buď hostovat software na svém vlastním serveru, nebo zaplatit poplatek za předplatné za Ghost Pro. Ghost Pro hostí váš blog na jejich spravované infrastruktuře. Automatizuje také většinu procesu nastavení, což znamená, že můžete začít s blogem mnohem rychleji.

Blogger

Blogger je bezplatná platforma pro blogování založená na Googlu. Kombinace bezplatné platformy a nabízené flexibility z něj činí oblíbenou volbu pro nové blogery. Existuje spousta návrhů a rozvržení, aby váš blog vypadal dobře a je propojen s mnoha dalšími službami Google.

Možná si neuvědomujete, že pokud používáte tuto platformu, váš obsah vám nebude patřit. Ve skutečnosti ji bude vlastnit Google. Je pravděpodobné, že se jednoho dne můžete pokusit přihlásit ke svému blogu a zjistit, že váš přístup byl odepřen.

Pokud to tedy s provozováním a rozšiřováním blogu myslíte vážně, Blogger bych nedoporučoval. Roky tvrdé práce mohly najednou stoupat v kouři.

Chcete se dozvědět, jak je Blogger ve srovnání s WordPress? Podívejte se na naše srovnání.

Čtvercový prostor

Squarespace je nástroj pro vytváření webů typu „vše v jednom“ pro weby a blogy všeho druhu. Fakturuje se jako životaschopná alternativa WordPress. A pokud jde o styl a strukturu, je, ale postrádá plnou flexibilitu a kontrolu, kterou získáte s WordPress.

Skvělou práci nabízí nabídka stylových a krásných šablon, díky nimž bude váš web vypadat skvěle. Integruje se také se sociálními médii, e-mailovými marketingovými službami a použitím vašeho vlastního názvu domény.

Squarespace je hostovaná služba, takže vlastnictví publikovaného obsahu není vaše vlastní. Ve skutečnosti vykonává kontrolu nad téměř všemi ostatními aspekty vašeho webu, od jeho stylizace až po export dat.

Porozumění struktuře blogu

Většina blogů má mnoho společného, ​​pokud jde o to, jak jsou nastaveny. Rozložení je u blogů často podobné a obsah proudí shora dolů, přičemž nejnovější aktualizace se zobrazují v horní části stránky.

Podívejme se na průměrnou strukturu blogu podrobněji.

Domovská stránka

Domovská stránka blogů může být zdrojem posledních blogových příspěvků nebo statickou stránkou vytvořenou z různých modulů.

Domovská stránka obvykle začíná oblastí záhlaví. Zde se zobrazí logo blogu, název blogu a slogan. Vedle toho bude panel nabídek blogu, kde čtenáři mohou přecházet na různé stránky a sekce.

Rozložení průvodce blogováním na domovské stránce

Poté je hlavní oblast obsahu. Domovská stránka s nedávným zdrojem článků zobrazí seznam blogových příspěvků s nadpisem, obrázkem, datem a autorem.

Statická domovská stránka se skládá z mnoha modulů nebo widgetů zobrazujících různé informace na celé stránce.

Může to být:

 • Úvodní odstavec
 • Tlačítka výzvy k akci
 • Ohlasy
 • Malý výběr nedávných příspěvků na blogu
 • Galerie

A více. To, jak nastavíte svou domovskou stránku, závisí na tom, jaký je cíl vašeho blogu a typ vzhledu, kterého chcete dosáhnout.

Na mnoha domovských stránkách blogu je také postranní panel. Tato oblast obsahu, která je umístěna nalevo nebo napravo od hlavního obsahu. Obsahuje informace o:

 • Autor blogu
 • Zpravodaj
 • E-mailové předplatné
 • Tlačítka sociálního profilu
 • Seznam nedávných příspěvků na blogu
 • Rozložení domovské stránky WPSuperstars

Nakonec bude zápatí blogu, pruh obsahu ve spodní části stránky. Stejně jako postranní panel zde můžete přidat různé informace, které se na vaši domovskou stránku nezmestí nikam jinam.

Většina blogů bude mít v zápatí nabídku se seznamem důležitých stránek, jako jsou zásady ochrany osobních údajů a cookies a kontaktní údaje. Pod tímto vším bude malé prohlášení o vlastnictví autorských práv.

Obsahové stránky

Kromě častých příspěvků nebo článků mají blogy i některé stránky se statickým obsahem. Zde se často zobrazují klíčové informace o blogu, které se nemění. Některé ze stránek, které najdete na blogu, mohou zahrnovat:

Stránka About: Informace o vlastníkovi blogu, editoru a autorech a o tom, jaké je hlavní téma blogu.

Stránka blogu: Zejména u blogů WordPress vytvoříte sadu stránek se šablonou blogu, která obsahuje seznam vašich posledních blogových příspěvků. To se často používá, když máte domovskou stránku s více časopisem nebo modulárním rozvržením.

Kontaktní stránka: Kde čtenáři najdou podrobnosti, jak vás kontaktovat. Může to zahrnovat formulář pro vyplnění a vaše sociální profily.
Zásady ochrany osobních údajů: Stránka, kde popisujete, jak bude váš blog používat osobní údaje.

Zásady používání souborů cookie: Stránka, na které rozložíte podrobnosti souborů cookie, které používáte ke sledování chování uživatelů.

Zveřejnění: Stránka, na které zveřejníte placená partnerství, která mohou ovlivnit rozhodnutí čtenáře o koupi.

Základy příspěvku na blogu

Jedna věc, kterou by každý blogger měl vědět při zahájení svého prvního blogu, je, jak sestavit ingredience, aby vytvořil skvělý blogový příspěvek.

Aniž byste věděli, co je základem dobrého příspěvku na blogu a co nejrychleji řešit, v budoucnu si svou práci znesnadníte, až se pokusíte věci vylepšit.

Nejprve je třeba začít s pevným konceptem nebo nápadem pro váš příspěvek na blogu. Chcete-li si skutečně vybudovat publikum, musíte psát o něčem, co pro ně bude zajímavé a cenné.

Přemýšlejte o problému, kterému vaši čtenáři čelí, a vysvětlete řešení v obsahu vašeho příspěvku. Některé výzkumy klíčových slov zde pomohou lidem snáze najít váš obsah ve vyhledávačích.

Když bude váš nápad na obsah upřesněn, napsán a čeká na zveřejnění, musíte přemýšlet o názvu nebo nadpisu vašeho příspěvku. Nadpisy se statistikami a čísly obecně fungují opravdu dobře. V ideálním případě byste měli nadpis ponechat na 60 znacích nebo mezi 8 a 12 slovy.

Přetížení trychtýře rozložení blogu

V celém obsahu vašeho blogového příspěvku byste měli používat také podnadpisy, které jsou buď h2 nebo h3 tagy. Tyto odvážné podnadpisy usnadňují čtenářům skenování vašeho obsahu a hledání sekcí, které se k nim nejvíce vztahují.

Podobně použití obrázků v příspěvku na blogu dále rozdělí váš text a zvýší zájem. Silný vybraný obrázek v horní části příspěvku může dobře přilákat čtenáře – zejména pokud dobře ilustruje váš obsah.

Když přijdete na konec příspěvku, dobrý závěrečný odstavec, který shrnuje váš obsah, pomůže zafixovat informace v mysli vašeho čtenáře. V návaznosti na to použijte výzvu k akci – frázi, která vybízí čtenáře, aby něco udělali. Můžete je požádat, aby se přihlásili k odběru vašeho zpravodaje, nebo je vyzvat, aby sdíleli váš příspěvek na sociálních médiích.

Blog nemusí být matoucí množinou pixelů. S trochou času na pochopení funkcí, které odlišují blogy od webových stránek, se věci brzy objasní.

Když se naučíte, co s blogem můžete dělat, snadno zjistíte, jaký potenciál pro vás blog může mít. Od podpory růstu vašeho podnikání až po budování vlastní osobní značky může blog informovat a vylepšit váš život mnoha způsoby.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *