Jak propagovat váš blog

Jak propagovat váš blog

Jak propagujete svůj blog? Sdílíte to jednou na sociálních médiích a doufáte v to nejlepší? Bohužel to nebude fungovat. Pokud nemáte miliony fanoušků, kteří žijí a dýchají každým vaším slovem. Ale hádám, že jste ještě nedosáhli statusu celebrit … zatím.

Prozatím zkuste některé z těchto nápadů. Většina z nich je zdarma, tak o co máte přijít? Uspořádali jsme je do sekcí, takže si můžete vybrat jednu po druhé.

Než začnete, slovo varování. Nezkoušejte všechny tyto nápady společně. Vyberte si jeden nebo dva, se kterými se budete cítit pohodlně a hodí se do vašeho prostoru. Poté zhodnoťte své výsledky.

To vám časem umožní vytvořit dokumentovaný propagační proces, který můžete sledovat u každého publikovaného příspěvku. Výsledek? Další oční bulvy u každého blogového příspěvku, který publikujete!

Předpropagace

Část 1 je o tom, jak dostat své webové stránky a obsah do špičkového stavu, aby vám poskytly nejlepší možnou šanci na úspěch.

Optimalizace webu (technické SEO)

V této části se dozvíte o základních prvcích, které musíte mít k dispozici, abyste zajistili hladký chod vašeho webu WordPress.

Návštěvníci mají při procházení vašeho webu příjemný zážitek
Vyhledávače mohou najít a indexovat vaše stránky

Hostování

Výběr spolehlivého hostitele webu by neměl být brán na lehkou váhu. Pokud si vyberete špatného hostitele webu (a je jich spousta), utrpíte neúspěchy a frustrace. A co je důležitější, pokud mají vaši návštěvníci mizerné zkušenosti, přejdou na jiný web.

Rychlost

Nikdo nemá rád poflakování se za pomalým načítáním webu. Google navíc upřednostňuje weby s rychlým načítáním. I když máte dobrý hosting, stále můžete udělat několik vylepšení. Například WPX Hosting doporučuje použít plugin W3 Cache, aby se vaše webové stránky načítaly rychleji.

Bezpečnostní

WordPress je nejoblíbenější platforma pro blogování a pro tolik cílených webů je velmi žádoucí pro hackery. Pokud některá bezpečnostní opatření nezavedete, budete v určitém okamžiku napadeni. V závislosti na vaší hostitelské službě možná již máte zavedena robustní bezpečnostní opatření. Pokud to však neuděláte, doporučujeme několik bezpečnostních pluginů.

Indexování a procházení

Nenechte se zastrašit nadpisem. Musíte vědět, že aby byl váš blog úspěšný, musí být dostupný. Způsob, jakým se to děje, spočívá v tom, že Google a další vyhledávače mohou procházet a indexovat vaše stránky pomocí souboru Robots.txt. Můžete si vytvořit vlastní nebo, hádejte co, pomocí pluginu, který vám pomůže.

Spravovat odkazy

Bez externích odkazů by internet neexistoval – neexistoval by způsob, jak se dostat z webu na web. Stejně tak bez interních odkazů by se vaši návštěvníci nemohli dostat ze stránky na stránku vašeho webu. Tady je tedy vše, co musíte udělat:

 • Interní odkazy – Když na svém blogu publikujete nový obsah, přemýšlejte o existujících příspěvcích a stránkách, na které byste mohli odkazovat. A také přemýšlejte o existujících příspěvcích a stránkách, které by mohly odkazovat na váš nový obsah.
 • Externí odkazy – Zahrňte z vašeho obsahu odkazy na relevantní stránky na jiných webech. Určitě budou existovat některé vysoce kvalitní a autoritativní stránky, které jste při psaní svého obsahu prozkoumali, proto na ně odkazujte a informujte také vlastníka webu. (Je to začátek ovlivňování marketingu – více později.)
 • Nefunkční odkazy – Interní a externí odkazy bohužel netrvají věčně – adresy URL se mění, obsah se přesouvá a weby zmizí. Musíte si tedy najít čas a najít a opravit poškozené odkazy.
 • Přesměrování – Někdy musíte změnit adresu URL svých stránek nebo domény. WordPress někdy implementuje přesměrování, ale nejsou vždy spolehlivá. Místo toho můžete použít bezplatný plugin Přesměrování.

Z hlediska výkonu ale stojí za to přidat přesměrování ručně, pokud vám to vyhovuje.

Analytické nástroje

Analytické nástroje jsou nezbytné pro každý blog. Pomohou vám pochopit, jak lidé interagují s vaším webem. Pokud budete trávit čas tvorbou a propagací svého obsahu, budete chtít vědět, který obsah je nejoblíbenější a jaký způsob propagace přilákal návštěvníky na váš web. Většina blogerů používá Google Analytics ke sledování údajů o svých webových stránkách, ale jsou k dispozici i jiné nástroje.

Plánování a výzkum obsahu

Ve druhé části se dozvíte o průzkumu a plánování obsahu pro vaše publikum.

Vyberte si své místo

Než začnete s vytvářením obsahu pro svůj blog, musíte mít jasnou představu o svém výklenku nebo tématu a čtyřech nebo pěti kategoriích, které jej podporují. Pokud si vyberete téma, které nikoho nezajímá, bude těžké propagovat váš obsah.

Stojí za to zkontrolovat Google Trends, abyste zjistili, jak se zájem o téma v průběhu času zvyšuje nebo snižuje. Zde je příklad pojmu „obsahový marketing“:

Výzkum klíčových slov a témat

Až dokončíte svou mezeru, můžete začít plánovat, jaký obsah chcete produkovat. Výzkum klíčových slov zahrnuje nalezení klíčových slov (nebo vyhledávacích dotazů), které představují váš blog.

Podívejte se na našeho průvodce průzkumem klíčových slov

Jakmile prozkoumáte svá klíčová slova, můžete je seřadit podle témat, která odpovídají výše uvedeným kategoriím.

Prozkoumejte své publikum

Než začnete vyrábět obsah, musíte zvážit své publikum. Udělejte si čas na to, abyste si vytvořili obrázek (někdy nazývaného avatar), pro koho píšete, a poté podle toho upravte svůj obsah.

Rozhodněte se pro svůj hlas značky

Pokud máte představu o svém cílovém publiku, přemýšlejte o svém tónu hlasu. Jak se chystáte představit svůj obsah svým čtenářům? Budeš vážný nebo vtipný? Příležitostné nebo formální? Neuctivý nebo uctivý? Najděte svůj hlas značky pomocí Generátoru tónů hlasu společnosti Portent:

Zvažte typ obsahu

Nyní máte uspořádána témata týkající se klíčových slov a klíčových slov, měli byste zvážit, jaký typ obsahu budete produkovat.

Výzkum společnosti BuzzSumo – publikovaný na blogu Noah Kagan’s OkDork – ukázal, že infografiky a seznamové příspěvky získaly více sdílení než jiné typy obsahu:

Typ obsahu

Zažili jsme to u našich příspěvků na Blogging Wizard. A pokud jde o infografiky, fungují obzvláště dobře na Pinterestu.

A seznamy nejlepších 10 byly populární v tištěných publikacích dlouho předtím, než existoval web.

Stručně řečeno, lidi fascinují seznamy a data řízená grafika.

Přidejte na svou stránku klíčová slova

Zkuste a zahrňte cílová klíčová slova na některá z následujících míst:

 • URL
 • Název stránky
 • Hlavní okruh (H1)
 • První odstavec stránky
 • Podnadpisy stránek (H2 / H3 atd.)

Není nutné je mít na každém místě (a své klíčové slovo byste do těchto míst rozhodně neměli nutit jen kvůli tomu), ale pomůže to optimalizovat vaši stránku.

Optimalizujte své obrázky

Na obrázcích je třeba optimalizovat tři věci:

 • Rozměry – vytvořte ze svých obrázků správnou velikost pro stránku blogu.
 • Například na mém blogu se ujistím, že obrázky jsou široké 600px, takže zapadají do motivu a designu.

Velikost souboru – Ujistěte se, že před nahráním do WordPressu komprimujete obrazové soubory pomocí nástroje jako TinyPNG nebo Kraken. Tyto programy mohou snížit velikost souborů až o 65% a pomáhají rychleji načítat a běžet váš blog.

Alternativní text – Ke svým alternativním textům vždy přidejte smysluplný popis. To pomáhá zrakově postiženým čtenářům pochopit, k čemu se obrázek vztahuje, a také pomáhá vyhledávačům indexovat vaše obrázky.

Optimalizace obrazu

Začněte vytvářet svůj seznam

E-mailový marketing, jak zjistíte v části 2, je jedním z nejlepších způsobů propagace vašeho blogu, protože máte přímé spojení se svými fanoušky. Nejprve si ale budete muset vytvořit seznam předplatitelů. A k tomu budete na svém blogu potřebovat dvě základní věci:

Snadný způsob, jak se lidé mohou zaregistrovat do vašeho seznamu

Působivý důvod, proč se přidat na svůj seznam, často označovaný jako „olověný magnet“.
Další podrobnosti najdete v našem průvodci sestavením seznamu.

Podporujte sociální sdílení

Přimět ostatní lidi, aby sdíleli váš obsah na sociálních médiích, je pro vás bonus. Kromě úžasného obsahu ke sdílení musíte vyzvat uživatele, aby jej sdíleli. Své propagační úsilí můžete maximalizovat umístěním vizuálně atraktivních tlačítek pro sociální sdílení a kliknutí na Tweetování widgetů na svůj blog pomocí pluginu pro sociální sdílení.

Tlačítka pro sociální sdílení – nemusíte zahrnovat všechny sociální sítě, pouze ty, které jsou vhodné pro váš blog. Podívejte se nalevo a podívejte se na příklad tlačítek, která používáme v Průvodci blogováním.

Widgety s klikáním na Tweet – Můžete zvýraznit nabídku nebo frázi tak, aby vynikla, a vybízí čtenáře, aby ji sdíleli. Zde je živý příklad, který jsme do příspěvku přidali pomocí Social Warfare:

Tip na propagaci obsahu: Pomocí pole Click To Tweet povzbuďte své čtenáře, aby sdíleli váš obsah.

Pro WordPress existuje spousta pluginů pro sociální sdílení, takže jsme pro vás zúžili možnosti.

Prezentace obsahu

Nakonec musíme uvést několik bodů týkajících se vašeho obsahu, protože budete muset napsat kvalitní obsah, aby bylo snazší propagovat:

Nadpisy

Titulek je první věc, kterou čtenář uvidí na sociálních médiích nebo na stránkách s výsledky vyhledávání, takže musí mít vliv. Začněte nadpisem, který přitahuje pozornost, a poté se ujistěte, že váš obsah odpovídá tomu, co jste slíbili. Udělejte si čas na vytvoření nejlepšího možného nadpisu.

Délka obsahu

Několik studií dospělo k závěru, že delší příspěvky na blogu získají:

Počet slov SERPs

Musíte však vzít v úvahu vaši mezeru a cíl vašeho obsahu. Může se zdát, že delší obsah má lepší výkon, ale pamatujte, že na počtu slov záleží jen při psaní kvalitního obsahu – 5 000 slov pro každého to nikomu nepřináší.

Poznámka: Váš obsah by měl být tak dlouhý, jak je potřeba, aby se vaše myšlenka dostala co nejefektivnějším možným způsobem.

Rozložení obsahu

Svůj obsah musíte snadno spotřebovat. Většina čtenářů skenuje webové stránky, takže jim musíte dát značky, aby je zastavili a zvýraznili klíčové body pomocí podnadpisů a odrážek.

Zviditelněte svůj obsah pomocí relevantních obrázků, videí, snímků obrazovky a diagramů. Výzkum společnosti Nielsen říká:

Vzhledem k tomu, že je zde uvedeno tolik taktik propagace blogu, je nemožné je použít všechny najednou. Naše rada: Začněte jednou nebo dvěma strategiemi propagace blogu a podívejte se, co funguje nejlépe. Pak zkuste přidat další. A pak další. Dokud nenajdete díla pro vás.

Je možné, že jedna taktika funguje u jednoho blogového příspěvku a jiná u jiného, v závislosti na vašem obsahu a publiku. Snažte se nebýt příliš uspěchaní při vylučování strategie, protože práce některých může trvat déle než jiným. Část 2 bude brzy omráčena.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *