Jak si vybrat název domény pro svůj blog

Jak si vybrat název domény pro svůj blog

Výběr názvu domény není nic, co byste mohli brát na lehkou váhu. V dnešní době je název domény stejně důležitý jako název firmy a v ideálním případě je stejný.

V této příručce vás provedeme změnami a výběrem dokonalého názvu domény.

Celkem existuje 20 tipů, které vám pomohou vyjít na druhý konec s názvem domény, na kterou jste hrdí: chytlavou, nezapomenutelnou a relevantní pro vaše podnikání.

Co je to název domény?

Název domény je adresa vašeho webu, kterou lidé zadají do adresního řádku prohlížeče, aby navštívili váš web.

V našem případě to je example.com.

Bez názvu domény by vás lidé nemohli najít. Všimněte si, jak se název domény skládá ze dvou částí. Při čtení zprava doleva vidíte:
 • Rozšíření je doména nejvyšší úrovně (TLD) – např. .COM
 • Doména druhé úrovně (SLD) je identita vašeho webu – např.
 • Díly domény nejvyšší úrovně a druhé úrovně

TLD je nezbytný pro fungování domény a můžete si vybrat ze stovek různých rozšíření. Původní domény nejvyšší úrovně (TLD) jsou: .com .net .org .int .gov .edu .mil atd.

Pak existují domény nejvyšší úrovně s kódem země (ccTLDs), včetně: .au (Austrálie) .de (Německo) .fr (Francie) .in (Indie) .jp (Japonsko) .ph (Filipíny) .uk (Spojené království) ) atd.

A od roku 2011 máme načtení obecnějších domén nejvyšší úrovně (gTLD), včetně: .tech .shop .biz .club .live .photography .hudba. Karty .bike .agency .city .digital atd.

I když, jak vidíte v této tabulce, je .COM zdaleka nejoblíbenější TLD.

SLD je místo, kde si můžete vybrat téměř libovolné jméno, které chcete, pokud již není registrováno někým jiným, a jít před příponu domény.

Pojďme se tedy podívat, jak postupujete při výběru a registraci názvu vaší domény

Tipy pro výběr názvu vaší domény

V této další části vás provedeme procesem výběru názvu vaší domény.

Proces jsme rozdělili do čtyř kroků:

 • Před výběrem názvu domény je třeba vzít v úvahu
 • Jak vytvořit značkový název domény
 • Co je třeba zkontrolovat s názvem vaší domény
 • Jak vybrat nejlepší příponu domény

Mám použít své vlastní jméno?

Pokud je váš web o vás, ať už o osobním blogu, nebo o vašem firemním webu, je rozumné zvážit použití vlastního jména.

Zvažte například mé kolegy copywritery Amy Boylan a André Spiteri:

 • Amy se rozhodla použít své jméno: amyboylan.com
 • André se rozhodl použít značku: maverickwords.com

Obě možnosti fungují. Jednou z hlavních výhod používání značky je však to, že je flexibilnější. Řekněme například, že se André rozhodl rozšířit své podnikání a provozovat copywritingovou agenturu, pak by bylo možné použít Maverick Words.

Mám použít doménu klíčových slov nebo značkovou doménu?

Doména klíčového slova je název domény s klíčovými slovy, například BuyGuitars.com.

Značková doména je název domény bez klíčových slov, například Apple.com.

Před několika lety bylo z hlediska SEO považováno za výhodné zvolit doménu klíčových slov, abyste mohli svůj web hodnotit rychleji a výš.

Dnes to tak není, jak vysvětlil John Mueller z Googlu, a panuje shoda v tom, že značková doména funguje nejlépe.

I když to nemusí být tak temné jako Apple.com.

Mám použít obecný nebo konkrétní název domény?

Záleží. To je složité, protože nikdo neví, co přinese budoucnost.

Na jedné straně je dobré zvolit název domény, který popisuje vaši značku. Ale na druhou stranu se nechcete příliš specifikovat, pokud v budoucnu budete chtít nabídnout více služeb nebo produktů.

Pokud například poskytujete služby SEO a zvolíte StarSEOServices.com, co se stane, pokud v budoucnu budete chtít nabídnout více služeb digitálního marketingu?

Pokud je to možné, dejte si tedy nějaký „kroutící se“ pokoj pro případ, že byste se chtěli změnit. Vždy zvažte dlouhodobé.

Vytvoření značkového názvu domény

V této části zjistíte, jak se inspirovat a vytvořit si svůj značkový název domény. V této fázi je lepší přijít s hrstkou potenciálních nápadů.

Vyberte krátké jméno

Krátké názvy fungují nejlépe z několika důvodů. Pro začátečníky je snadné si je zapamatovat, vyhláskovat a psát.

Musíte jen myslet na nejpopulárnější stránky jako Google, Bing, Yahoo, Amazon, Apple, abyste si uvědomili, že pro výběr krátkého názvu domény musí být logický důvod.

Může však být náročné přijít s jednoslovným názvem, pokud nevytvoříte nové slovo. (Více o tom později.)

Zajistěte, aby byl chytlavý a nezapomenutelný

Dvouslovná komba fungují obzvláště dobře. Zde je několik příkladů:

 • Průvodce blogováním
 • Maverick slova
 • Přetížení trychtýře
 • ProfitBlitz

Myslím, že to přijde do rytmu, když řekneš jméno. Zkuste pár vyslovit nahlas a uvidíte, co tím myslím. A protože to zní dobře, drží se. Je to chytlavé a nezapomenutelné.

Zkontrolujte své konkurenty

Vždy stojí za to zkontrolovat, jaké jméno vaši konkurenti používají. Pokud prozkoumáte mezeru nebo odvětví, uvidíte, že se často řídí vzory.

Například v technologickém průmyslu existují TechRadar a TechCrunch. A ve výklenku pro úpravu vousů najdete Beardbrand a Beardoholic.

Poznámka: Všimli jste si, že všechny tyto příklady jsou dvojslovná komba?

Brainstorm

Nyní se dostáváte do pohybu, je čas pořídit si tužku a papír a začít psát několik nápadů. Nemysli příliš tvrdě ani příliš dlouho, prostě něco napiš. Vyberte slova týkající se vašeho výklenku, produktů, služeb. Nebo jen nalíčit slovo.

Zkuste získat deset slov na papíře. A pokud si přejete, požádejte své přátele a rodinu, aby vám také vložili několik nápadů.

Zkuste pojmenovat vzorce

V průběhu let Adam spravoval několik webů s některými špičkovými jmény.

Jak to tedy dělá?

Při vytváření názvu domény používá svůj magický vzorec:

 • název blogu = [téma nebo skupina publika] + [konečný cíl nebo transformace]
 • Například takto použil vzorec na své nejnovější stránky:
 • Přetížení cesty = [marketingové cesty] + [vytvoření a provedení]
 • Zkuste se podívat, zda můžete použít vzorec pro název vaší domény.

Vytvářejte nová slova

Někdy se zdá, že byla přijata ta nejlepší jména. Ale nezoufejte. Můžete napnout své kreativní svaly a vytvářet nová slova. To dělaly známé značky jako Google, Bing a Yahoo, tak proč ne?

Pokud chcete trochu pomoci při tvorbě slov, zkuste použít Wordoid.

Nástroj má na levé straně některé vstupní parametry, kde vyberete svůj jazyk, kvalitu, vzor, ​​délku a doménu, a generuje nápady.

Zde je například několik návrhů pro vysoce kvalitní wordoidy v angličtině, které nejsou delší než 10 písmen:

Alternativou k Wordoidu je Panabee. Zde zadáte několik slov, například „lízání kytary“, a Panabee generuje spoustu návrhů odvozených od fonémů, slabik, zkratek, přípon, předpon a populárních trendů domén:

Panabee také uvádí související pojmy pro každé téma, které vám mohou poskytnout nápady, které vás nenapadnou, a navíc kontroluje dostupnost domén, názvů aplikací a profilů sociálních médií.

Použijte generátor názvů domén

Pokud stále potřebujete nějakou inspiraci, proč nezkusit generátor názvů domén? Všechny tyto nástroje fungují podobně, když zadáte téma a získáte seznam nápadů na názvy domén. Každý z nich vygeneroval pro téma „fotbal“:

 • Automattic – vyhledávání LeanDomain
  hubené hledání domény
 • Shopify – generátor obchodního jména
  generátor jmen shopify

Krok 3 – Co je třeba zkontrolovat s názvem vaší potenciální domény
Nyní byste měli přijít s několika nápady pro název vaší domény. Ale než půjdete dál a začnete registrovat jména, stojí za to zkontrolovat několik věcí.

Nepoužívejte pomlčky a čísla

V ideálním případě se chcete vyhnout používání pomlček a čísel v názvu domény. Čísla vypadají trochu kýčovitě – např. slidingwardrobes4u.com. A pomlčky (nebo pomlčky) také nevypadají tak dobře – např. 123-reg.co.uk, navíc existuje šance, že na ně uživatelé zapomenou, a místo toho zadejte 123reg.co.uk.

Ujistěte se, že to vypadá dobře

Další kontrolou je zajistit, aby název vaší domény neúmyslně nehláskoval jiná slova. Například značka Who Represents byla v pořádku, dokud se slova nepřipojila k vytvoření názvu domény Whorepresents.com. Je to jeden z mnoha trapných případů.

Ujistěte se, že je snadné psát

V návaznosti na téma hezkého vzhledu se snažte vyhnout se používání dvojitých písmen v názvu vaší domény, která se vám mohou zobrazit, když spojíte dvě slova, například Magiccats.com. Opět existuje možnost, že uživatelé zapomenou, že existují dvě stejná písmena a název se zadá chybně.

Zajistěte, aby bylo snadné vyslovovat a hláskovat

Kromě psaní byste se také chtěli ujistit, že se název vaší domény snadno vyslovuje. Když se váš web objeví v konverzaci, lidé by měli intuitivně vědět, jak vyslovit a hláskovat jméno.

Poznámka: Udělal jsem tuto chybu s mým prvním webovým serverem Byte of Data a neustále jsem musel zajistit, aby lidé používali spíše Byte než Bite.

Zkontrolujte, zda je název k dispozici na sociálních médiích

Pokud vaše návrhy názvů domén stále vypadají dobře, je nyní vhodná doba zjistit, zda jsou k dispozici ve všech sociálních sítích. Jako součást vaší celkové značky má smysl zachovat stejnou manipulaci se sociálními médii jako název vaší domény, aby se s ní lidé seznámili a věděli, jak vás na každém kanálu najít.

Vyhněte se problémům s autorskými právy a ochrannými známkami

Poslední věcí, kterou potřebujete, je žaloba na porušení autorských práv nebo ochranných známek. Nezapomeňte tedy zkontrolovat svůj potenciální název domény na těchto vládních webech: Úřad pro autorská práva USA a Úřad pro patenty a ochranné známky USA.

Nenechte se také zlákat a vyzkoušejte dobře zavedenou značku na méně známém gTLD, jako je Facebook.agency, protože vás společnost s největší pravděpodobností vyzve a budete bojovat v prohrané bitvě.

Krok 4 – Použijte nejlepší příponu názvu domény
Posledním krokem, jakmile budete spokojeni s nápady na názvy domén, je najít nejlepší příponu domény.

Nejprve zvolte „.com“

Jak jsme viděli dříve, .COM je zdaleka nejoblíbenější příponou domény a uživatelé při zadávání webových stránek ve svém prohlížeči intuitivně zadávají .com.

Je to nejrozšířenější a nejdůvěryhodnější přípona domény. Pokud je tedy k dispozici, vždy použijte rozšíření .com.

Pokud není k dispozici, můžete zvážit použití jiné TLD, například .NET nebo .ORG. Ale čelíte vyhlídce na ztrátu provozu na stávající web .COM. Například davidhartshorne.com je web amerického hlasového umělce. Představte si zmatek a potenciální ztracený provoz, pokud bych se rozhodl jít s davidhartshorne.net. (Navíc, věřte mi, lidé vždy špatně napíšou moje jméno!)

Vyberte si ccTLD

V závislosti na vaší firmě může mít větší smysl vybrat doménu nejvyšší úrovně s kódem země (ccTLD). Pokud například provozujete francouzskou restauraci v Paříži, kde se podává tradiční francouzské jídlo, může být vhodnější .FR ccTLD.

Zvažte další doménová rozšíření

Nyní si můžete vybrat ze stovky doménových rozšíření, takže můžete zvážit výběr jedné z nových gTLD. Například přípona .io je docela oblíbená u technologických a SaaS startupů, jako je parlor.io. Naše rada však stále musí jít na .com, kdykoli je to možné.

Jak koupit název vaší domény

Když je vše zaškrtnuto v předchozí části, je čas koupit název vaší domény.

Nezapomeňte si doménu koupit od renomované společnosti pro registraci domén, která je zaregistrována u ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers).

Existuje spousta míst k zakoupení názvu vaší domény, ale doporučujeme Namecheap.

Poznámka: Mnoho webových hostitelů také nabízí domény, které jsou někdy součástí balíčku prvního ročníku. Kvůli bezpečnosti a pohodlí však doporučujeme koupit si název vaší domény samostatně.

Zkontrolujte dostupnost

Přejděte do Namecheap a zadejte požadovanou doménu. Pokud je .COM k dispozici, můžete jej ihned zaregistrovat. Pokud ne, zobrazí se seznam všech alternativních gTLD.

Zkontrolujte dostupnost názvu domény

Zvažte také nákup dalších rozšíření

Možná budete chtít zvážit nákup dalších rozšíření TLD a také .COM.

Zvažte nákup překlepů

Někteří lidé také kupují pravděpodobná překlepy svého názvu domény a nastaví přesměrování na správný web. To je přesně to, co Flickr.com udělal, když si koupili Flicker.com.

Nastavte automatické obnovení domén

Název domény obvykle registrujete po dobu 12 měsíců. Ke konci tohoto období byste měli dostat e-mail s připomenutím k obnovení vaší domény, než kdokoli jiný vstoupí a „ukradne“ vám ji. Ale s Namecheap můžete nastavit automatické obnovení názvu vaší domény, takže není šance, že na to zapomenete.

Zaregistrujte si odpovídající úchyty sociálních médií

Nyní jste si zakoupili nový název domény. Nezapomeňte zaregistrovat identické popisovače sociálních médií, abyste mohli dokončit balíček značky.

Název vaší domény musí udělat dobrý první dojem a musí trvat dlouho. Je nedílnou součástí vaší značky, kterou nelze brát na lehkou váhu.

Udělejte si čas a projděte si všechny výše uvedené tipy, které vám pomohou vybrat název domény, na kterou jste hrdí. Jeden, který je chytlavý, nezapomenutelný a relevantní.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *