Jak založit blog dnes: Vše, co potřebujete k zahájení psaní

Jak založit blog dnes: Vše, co potřebujete k zahájení psaní
Chcete si založit blog, ale nevíte jak? Možná jste viděli ty lidi, kteří se živí blogováním o své vášni a chtějí se přidat do jejich řad. Nebo možná jen milujete myšlenku možnosti sdílet své myšlenky s lidmi z celého světa.
Bez ohledu na to – založení blogu je skvělý nápad! V tomto příspěvku vás provedu celým procesem založení blogu – krok za krokem. Kompletní se snímky obrazovky a technickými kroky, abyste mohli sledovat dlouhou, bez ohledu na to, jaké máte zkušenosti.

Časté otázky o tom, jak založit blog

Když se chystáte zahájit proces vytváření blogu, pravděpodobně vám několik otázek poskakuje kolem hlavy.

Nebojte se – to je docela normální!

Ve skutečnosti existují téměř všechny začínající blogerky, které se ptají, a proto vám dám odpovědi předem, abyste věděli přesně, co od tohoto procesu očekávat!

Jak dlouho trvá založení blogu? I když je těžké stanovit časový rámec pro tvůrčí proces výběru tématu blogu, jakmile víte, o čem chcete psát, můžete technický proces založení blogu vyřadit za pouhých 20–30 minut. Je to opravdu jednodušší, než si myslíte!

Je založení blogu nákladné? Ani náhodou! Metoda, kterou doporučuji, není 100% zdarma, ale můžete si za celý první rok založit blog za ~ 80 $, což je méně než 7 $ měsíčně.

Nemohu jen použít jednu z těchto bezplatných platforem k založení blogu? Pro hobby blogy jsou bezplatné platformy v pořádku. Pravdou však je, že s bezplatnými platformami máte jen malou nebo žádnou kontrolu, a pokud by se zavřely, ztratili byste blog. Metoda, kterou vám teď ukážu, vám dává největší kontrolu, chrání váš obsah a je ideální, pokud si chcete někdy na svém blogu vydělat peníze.

Musím být jedním z těch technologických géniů z televize, abych mohl založit blog? Ani náhodou! Pokud se cítíte pohodlně při používání počítače a procházení Internetu, neměli byste mít problémy se založením vlastního blogu. Nejsou potřeba žádné speciální znalosti.

Váš 5minutový průvodce, jak dnes založit blog

V této příručce se o všech těchto tématech dozvíte mnohem více. Ale než se ponořím do hloupých detailů, chci vám poskytnout pohled z ptačí perspektivy na skutečné technické kroky, které budete muset podniknout při spuštění blogu.

Kromě kreativního aspektu výběru toho, o čem chcete blogovat, jsou zde kroky, které musíte udělat, abyste se dostali online za pouhých 20–30 minut:

Zaregistrujte si název domény – Toto je trvalá adresa vašeho blogu na internetu.

 • Nákup hostingu webových stránek – toto je motor, který váš blog skutečně ovládá.
 • Nainstalujte WordPress – toto je nejlepší platforma pro vytváření blogů.
 • Založte si blog a začněte psát – toto je zábavná část!

Krok 1: Vyberte téma – je váš blog zábavný nebo pro peníze?

Pokud se chystáte blogovat jen pro zábavu, nemusíte si tuto sekci opravdu číst, protože výběr tématu je jednoduchý: Ať vás zajímá cokoli!

Pokud však máte pro svůj blog peněžní naděje, může se to trochu zkomplikovat.

Víte, někdy to, o čem píšete nejraději, nemusí nutně něco, co vám vydělá peníze.

A protože je těžké později změnit téma vašeho blogu, je-li vaším konečným cílem zpeněžení, musíte před vytvořením blogu vynaložit určité úsilí na to, abyste zjistili, zda máte možnosti publika a zpeněžení.

Zkuste odpovědět na tyto tři otázky:

1. Baví mě psát o tomto tématu?

Tuto skutečnost prostě nelze obejít:

 • Vytvoření blogu vyžaduje čas.
 • Nemyslím technickou část. To je docela snadné.

Jakmile však spustíte svůj blog, jeho sestavení do něčeho, co získává pravidelné návštěvníky, bude nějakou dobu trvat. Z tohoto důvodu je důležité vybrat si téma, o kterém se můžete přesvědčit, že o něm budete psát na dlouhé vzdálenosti.

Jistě – dnes můžete mít pomíjivý zájem. Ale i po dvou měsících budete rádi, když budete psát příspěvky na toto téma, i když váš blog nepřijímá tisíce návštěvníků?

Pokud nejste vášniví, bude to těžká bitva o neustálé publikování nových příspěvků.

2. Zajímají se o toto téma i další lidé?

Pokud jste našli téma, o kterém víte, že ho v dohledné budoucnosti nadchnete, je na další otázce:

“Jsou ostatní lidé pro toto téma stejně zapálení jako já?” Tenhle je docela jednoduchý.

Pokud chcete být schopni si nakonec vybudovat publikum, pomůže vám, pokud již víte, že lidi zajímá vaše téma.

Nebojte se – k tomu nemusíte být schopni číst myšlenky.

Ve skutečnosti existuje několik užitečných bezplatných nástrojů pro internet, které vám pomohou zjistit, zda existuje publikum, které má zájem:

KWFinder – Tento bezplatný nástroj vám umožňuje zadat „klíčové slovo“ a zjistit, jak je populární. Klíčové slovo je v podstatě jakákoli fráze, kterou lidé hledají na Googlu. Pokud toto téma vyhledává na Googlu spousta lidí, můžete si být docela jisti, že existuje dostatečně velké publikum.

Zkuste vymyslet slova, která nejlépe vystihují vaše téma – poté je zadejte do pole a klikněte na Najít klíčová slova.

Měla by se zobrazit spousta výsledků s číslem, které udává, kolik lidí hledá daný výraz za měsíc. V ideálním případě byste chtěli vidět čísla s tisíci vyhledáváními za měsíc. Například téma tohoto příspěvku (velmi oblíbené téma) získá více než 110 000 vyhledávání za měsíc:

1 Vyhledávací sloupec KW Finder

Váš blog pravděpodobně pokryje více potenciálních „klíčových slov“, takže je dobré tento postup opakovat pro různá témata, která váš blog může pokrývat.

Pokud potřebujete další pomoc, nezapomeňte se podívat na našeho podrobného průvodce výzkumem klíčových slov.

Skupiny na Facebooku – Facebook poskytuje skvělý způsob, jak měřit zájem o zvolené téma. Zkuste hledat Facebookové skupiny, které se zabývají podobným tématem, a zjistěte, kolik aktivních členů mají.

Pokud najdete skupiny s tisíci členy, je to dobré znamení, že vaše téma má publikum, které má zájem:

2 Facebookové skupiny najdou zájemce

Google Trends – Tento nástroj je o něco jednodušší a umožňuje vám rychle zjistit, zda zájem o vybrané téma roste nebo klesá (zvýšení je lepší!).

3. Mohu na tomto tématu vydělat peníze?

Pokud jste dostatečně kreativní, je možné vydělat peníze z většiny témat. Některá témata jsou ale ke zpeněžení rozhodně vhodnější než jiná.

Tento příklad je trochu komerční, ale pokud jste měli populární blog o strategiích lepšího používání kreditních karet, můžete se vsadit, že na vaše dveře klepe spousta společností vydávajících kreditní karty, které na vás chtějí házet peníze.

Pokud plánujete vydělávat peníze na svém blogu, zkuste odpovědět na otázky jako:

 • Existují společnosti, které by měly zájem platit za vystavení mému publiku?
 • Zdá se, že jiné blogy zabývající se tímto tématem mohou najít příležitosti ke zpeněžení?
 • Mohl bych vytvořit svůj vlastní produkt, například elektronickou knihu, kterou by lidé mohli mít zájem o nákup?
 • Potřebujete další pomoc s výběrem místa na blogu?
 • Výběr výklenku v blogu může být určitě obtížný, takže pokud chcete ještě podrobnější pohled na to, jak vybrat téma blogu, podívejte se na tento příspěvek.

Krok 2: Vyberte si blogovou platformu – doporučuji WordPress

Pokud si chcete založit blog, existuje pouze jedna platforma, kterou dnes doporučuji:

Self-hostovaný WordPress.

WordPress nejen podporuje tento blog, který čtete, ale také 33% všech webů na internetu. Jo! Více než čtvrtina všech webových stránek, které používáte, využívá WordPress.

Ať už jste o WordPressu slyšeli nebo ne, mohu vám docela zaručit, že jste někdy v životě používali web využívající WordPress.

Proč je WordPress nejlepší platformou pro založení blogu?
Pokud vás neoslnil působivý podíl WordPressu na trhu, zde je několik konkrétních konkrétních důvodů, proč je WordPress nejlepší platformou pro založení vašeho blogu:

 • Používání je snadné – WordPress je dostatečně jednoduchý na to, aby mohl používat i netechnické lidi k publikování příspěvků na blogu.
 • Má obrovskou komunitu – WordPress je tak populární, že je snadné najít pomoc, pokud narazíte na problémy.
 • Je snadné přidat funkčnost – Vzhledem k tomu, co se nazývá „motivy“ a „pluginy“, je super snadné změnit vzhled a fungování vašeho blogu, aniž byste potřebovali speciální technické znalosti (více o nich později!)

Neměli byste však používat WordPress.com

Tady je matoucí část o WordPress:

Ve skutečnosti existují dvě různé platformy s názvem „WordPress“:

 • WordPress.org – to je to, co doporučuji. Jedná se o neziskový software s otevřeným zdrojovým kódem, který vyvinula obrovská komunita.
 • Často se označuje jako verze s vlastním hostitelem.
 • WordPress.com – Jedná se o neziskovou službu založenou na open-source softwaru WordPress.org.
WordPress.com vám umožní vytvořit základní blog zdarma. Ale:
 • Nemáte plnou kontrolu nad svým webem, což znamená, že svůj blog nikdy stoprocentně nevlastníte.
 • Je obtížné přizpůsobit si web, protože nemáte přístup k pluginům nebo témat WordPress, pokud nezaplatíte drahý obchodní plán.

com klade určitá omezení, jak můžete svůj web zpeněžit.
Na webu WordPress.org si na svůj vlastní webový hostitel nainstalujete bezplatný software WordPress, což znamená, že máte svůj web plně pod kontrolou. Začátek je trochu více zapojený, ale výplata rozhodně stojí za námahu navíc.

Kromě toho, že vlastníte všechno, můžete také provádět jakékoli vylepšení, které chcete, a zpeněžit je, jak chcete.

Tady je spodní řádek: Pokud to myslíte se svým blogem vážně, je použití samoobslužného webu WordPress.org lepší volbou než používání webu WordPress.com, a to i v případě, že WordPress.com nabízí „bezplatný“ (ale omezený) blog.

Krok 3: Zaregistrujte si název domény

Nyní, když jsme se zabývali tím, jak zvolit téma a blogovací platformu, je čas začít se zabývat technickými podrobnostmi, jak vytvořit blog, počínaje:

 • Vaše doménové jméno.

Název vaší domény slouží dvěma základním účelům:

 • Je to trvalá adresa vašeho blogu na internetu. Jakmile vše nastavíte, bude moci kdokoli zadat název vaší domény do adresního řádku prohlížeče a získat přístup na váš web odkudkoli na světě.
 • Je to značka vašeho blogu. Název vaší domény bude obvykle stejný jako název vašeho blogu, takže výběr názvu domény je docela důležité rozhodnutí o propagaci značky.
Co dělá dobrý název domény?

Hodně z toho je osobní výběr a branding. Například dva z nejpopulárnějších webů, Google a Facebook, mají docela unikátní názvy, které by se z nějakého „vzorce“ těžko vygenerovaly.

Jak tyto příklady naznačují, najdete spoustu úspěšných webů, které tato pravidla porušují. Ale obecně jsou to některé dobré pokyny:

 • Vyberte si něco, co je relevantní – Výběr názvu, který souvisí s vaším tématem, pomůže lidem rychle pochopit, o čem váš web je. Například tento blog je o blogování, tedy o com
 • Udělejte to také značkovým – Chcete něco, co se dá snadno označit, aby si lidé mohli váš blog zapamatovat.
 • Vyhýbejte se pomlčkám a číslům – Vyhněte se touze být kreativní s pomlčkami nebo čísly. Je těžké si lidi pamatovat!

Pokud je to možné, použijte doménu .com – Zatímco ostatní doménová rozšíření jsou stále populárnější, je stále nejlepší zvolit doménu .com, pokud je to možné. Pokud najdete skvělý název domény, který používá něco jiného, ​​můžete tento název ignorovat.

Potřebujete další pomoc s výběrem názvu domény? Nezapomeňte si přečíst naše příručky o výběru názvu blogu a výběru názvu domény.

Jak najít dostupné názvy domén

Tady je složitá část o doménových jménech:

 • Každý název domény může vlastnit pouze jedna osoba současně.
 • Přemýšlejte o tom – kdyby někdo mohl jít nakupovat na Facebook.com, byl by internet naprostý chaos, že?

Chcete-li tedy koupit název domény, musíte najít „dostupný“. To znamená, že musíte najít název domény, který v současné době nikdo jiný nevlastní. To může být velká zakázka, ale existuje spousta nástrojů, které vám usnadní práci.

Chcete-li rychle zkontrolovat, zda je název domény k dispozici, je okamžité hledání domény asi tak snadné, jak je jen možné. Jednoduše zadejte požadovaný název domény a nástroj vám řekne, zda je k dispozici nebo ne:

3 Okamžité hledání domény

Pokud stále běžíte na názvy domén, které již nejsou k dispozici, můžete se také obrátit na generátor názvů blogů. Generátor názvů blogů v podstatě vyplivne seznam příslušných doménových jmen, které jsou zaručeně dostupné. Vše, co uděláte, je zadat slovo vztahující se k vašemu tématu a zbytek udělají tyto nástroje:

Část 2 se brzy blíží, zůstaňte s námi ve spojení. Dík!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *